Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale inne okna PCV potrzebne są do domu, a inne do mieszkania, które przykładowo znajduje się na siódmym piętrze w wielkim wieżowcu. Aby móc podjąć świadomą decyzję, należy patrzeć nie tylko na wygląd okna, ale także na jego parametry.

Porównanie parametrów

Może pewnie liczby, pokazane w opisie, nie będą nam nic mówić, ale jeżeli wcześniej zdobędziemy odpowiednie informacje, to będziemy w stanie porównać parametry poszczególnych okien. Dzięki temu uda nam się wybrać te najlepsze. I tak mamy współczynnik przenikania ciepła. Jedna z najważniejszych spraw, jeżeli chodzi o okna PCV. Od 1 stycznia 2021, zgodnie z przepisami prawa, domy i mieszkania muszą zostać wyposażone w okna, których współczynnik przenikania ciepła wynosi Umaks = 0,9 W/(m2·K). Wcześniej ten współczynnik mógł się utrzymać na poziomie Umaks = 1,1 W/(m2·K). 

Okna PCV do remontowanego domu

Jest to współczynnik, który obowiązuje w nowo stawianych budynkach. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku domów remontowanych. Wtedy nie trzeba trzymać się tak ściśle obowiązujących przepisów, ale dla własnego dobra lepiej wybrać okna, których współczynnik wynosi Umaks = 1,2 W/(m2·K). Decydując się na okna nie można również zapomnieć o tym, aby wybrać ich sposób otwierania. Standardem są już okna uchylne i rozwierne, ale nie można zapomnieć o tym, że do wyboru są tzw.fixy, czyli okna, które w ogóle się nie otwierają. Aczkolwiek obecność fixów nie zawsze wskazana jest we wszystkich miejscach.