Paznokcie często łamią się w najmniej odpowiednich momentach. W takiej sytuacji niezbędny okazuje się pilnik, który warto nosić w swojej torebce. Obecnie wybór pilniczków w drogeriach jest ogromny, dlatego przyjrzymy się najważniejszym cechom takich produktów.

Gradacja

Najważniejsza w pilnikach jest ich ziarnistość, czyli ilość ziarenek znajdujących się na 1 cm kw. powierzchni. Określa się ją liczbowo i podaje na większości opakowań. Przeważnie na podstawie tej wartości wybiera się konkretny pilnik.

Przeglądając te akcesoria do paznokci można wyróżnić pilniki gruboziarniste (gradacja 80-100), średnioziarniste (gradacja 100-180), drobnoziarniste (gradacja 240-500) oraz polerki (gradacja powyżej 600). Najczęściej wybierane są pilniki średnio- lub drobnoziarniste, gdyż posiadają najwięcej zastosowań i sprawdzają się nie tylko przy paznokciach naturalnych.

Doświadczone osoby często korzystają z kilku różnych pilników podczas jednego zabiegu. Obowiązuje przy tym zasada, by najpierw używać pilników gruboziarnistych, a potem drobnoziarnistych. Najczęściej na końcu używa się polerki, która umożliwia wygładzenie i zmatowienie paznokci.

Kształt

Pilniki do paznokci mogą mieć różne kształty. Nie mają one znaczenia pod kątem kondycji paznokcia, ale wpływają na pracę przy manicure. Kształt może ułatwiać lub utrudniać wykonanie stylizacji.

Najbardziej uniwersalny jest pilnik w kształcie łódki, który bardzo dobrze sprawdza się u osób samodzielnie wykonujących manicure. Ten rodzaj stanowi połączenie cech pilnika prostego, służącego do nadawania kształtu paznokci, oraz pilnika wygiętego jak banan do pracy przy skórkach. Wyróżnia się też pilnik kostka inaczej określany jako bloczek polerski do matowienia płytki.

Materiał

Akcesoria do paznokci wykonywane są z różnych materiałów i na tej podstawie też można podzielić pilniki. Najstarszym, i aktualnie najrzadziej używanym, rodzajem jest pilnik metalowy. Jego plusem jest duża wytrzymałość, a minusem możliwość naruszania płytki paznokcia i jej niszczenia.

Znacznie mniej trwałym, ale bezpieczniejszym dla paznokci rozwiązaniem jest pilnik szklany. Natomiast najpopularniejsza opcja to pilnik papierowy, który może mieć różną ziarnistość. W przypadku produktów szklanych i metalowych nie ma takiej możliwości. Pilnik papierowy przeważnie jest też najtańszy.

Oprócz tego w sklepach dostępne są również elektryczne pilniki do paznokci, określane jako frezarki. Są to urządzenia nie tylko do piłowania paznokci, ale również usuwania skórek. Dla wielu kosmetyczek stały się one podstawowym narzędziem pracy, gdyż nie tylko ją ułatwiają, ale też przyśpieszają.

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcesoria do ozdabiania paznokci.