Szablony dekoracyjne to ciekawa metoda na niebanalne ozdoby naszych mieszkań. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie kosztów i odrobinie pierwiastka artystycznego jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać ozdobne malowania na ścianach w salonie, kuchni, czy w pokoju dziecinnym.

Co jest niezbędne do użycia dekoracyjnych arkuszy?

Przygodę z szablonami dekoracyjnymi powinniśmy rozpocząć od wizyty w sklepie z wyposażeniem do domu, lub od wykonania zakupów przez internet. Będzie nam bowiem niezbędne kilka drobiazgów.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy nabyć są oczywiście szablony dekoracyjne. Przy założeniu, że potrzebujemy bardzo prostych arkuszy, możemy próbować wykonać je samodzielnie w domu, przy użyciu twardej tektury. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich zdolności plastycznych, lub wybraliśmy bardziej skomplikowane wzory, warto po prostu kupić gotowy szablon.

Oprócz szablonu potrzebna będzie także farba. Bez problemu kupimy niewielkie słoiczki z różnokolorową substancja malarską. Specjalne farbki do arkuszy cechują się większą gęstością od zwykłych farb ściennych, co ułatwia aplikację i pozwala na osiągnięcie większej precyzji. Co więcej kupując małe tubki, nie będziemy musieli po skończonym remoncie magazynować dużych wiader z resztkami farb.

Wykorzystanie arkuszy malarskich wymaga także mocnej taśmy samoprzylepnej oraz kilku niewielkich pędzli.

Szablony dekoracyjne krok po kroku

Aplikacja szablonu dekoracyjnego nie jest specjalnie skomplikowanym zabiegiem, dlatego sami wykonamy ją bez problemu. Należy pamiętać tylko o kilku zasadach.

Niezwykle ważne jest odpowiednie zmierzenie ściany przed malowaniem ozdobnych grafik, szczególnie, gdy zaplanowaliśmy jeden duży wzór. Pomyłka może nas kosztować to, że część dekoracji znajdzie się za szafą, czy w ogóle nie zmieści się na ścianie. Ważna zasadą jest też skrupulatna aplikacja szablonu dekoracyjnego i bardzo mocne przyklejenie go za pomocą taśmy do ściany. Pamiętajmy, aby przykleić wszystkie krawędzie szablonu, aby pozostał nieruchomy podczas całej czynności nakładania farby. Dzięki temu wzór wyjdzie równy i dokładanie taki, jaki sobie wcześniej założyliśmy. Jeśli używamy kilku kolorów emulsji, nakładajmy najpierw jeden kolor, zaczekajmy, aż całkowicie zastygnie, a potem nałóżmy kolejną barwę. Podobnie postępujmy w przypadku trzeciego i kolejnych kolorów. Najlepiej będzie też, jeśli ze ściągnięciem szablonu wstrzymamy się do momentu, gdy wszystkie farby będą całkowicie suche.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.