Podejmując się zatrudnienia za granicą musimy pamiętać o szeregu istotnych kwestii, również związanych z podatkami oraz formalnościami finansowymi. Mimo wielu przeciwności i trudności olbrzymia rzesza Polaków decyduje się na emigrację zarobkową. Dlaczego? Jakie kraje wybierają najczęściej?
Emigracja zarobkowa – dlaczego się na nią decydujemy?
Wyjeżdżając za granicę w poszukiwaniu pracy szukamy przede wszystkim lepszej szansy na życie. Praca poza granicami Polski od wielu lat kojarzona jest ze znacznie wyższymi zarobkami, nawet na prostych stanowiskach. Jeszcze do niedawna na emigrację decydowały się głównie osoby gorzej wykształcone lub też mające spore problemy ze znalezieniem pracy we własnym zawodzie w Polsce. Dzisiaj widać, że na etaty do Niemiec czy Francji wyjeżdżają również specjaliści w konkretnych dziedzinach. Wśród najczęściej podawanych powodów wyjazdu wymienia się zarobki, warto jednak uzupełnić tę odpowiedź również o fakt, że za granicą musimy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami życia. Specjaliści są zdania, że podjęcie się etatu za granicą pozwala im na znaczne poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia, którego nie mogliby zdobyć w Polsce. Dodatkowo zagraniczni pracodawcy chętnie inwestują w pracowników, widząc w nich kapitał na przyszłość.
Kwestie podatkowe – o czym pamiętać wyjeżdżając za granicę?
Jednym z najważniejszych zagadnień związanych z pracą za granicą jest kwestia podatkowa – mówią specjaliści z firmy zwrot-podatkow.pl. Wypełnienie deklaracji podatkowej za granicą dla wielu osób jest problematyczne – warto więc przygotować się do tego procesu. W wielu krajach deklarację wypełnimy przy pomocy dedykowanych aplikacji i programów – tak samo jak w Polsce. Chcąc odzyskać nadpłacony podatek musimy rozliczyć się jednocześnie w kraju w którym pracowaliśmy, jak i w Polsce.