Nakrycie głowy jest podstawowym wyposażeniem każdego profesjonalnego jeźdźca i amatora jeżdżącego konno jedynie rekreacyjnie. W sklepach z profesjonalnymi artykułami jeździeckimi znaleźć można dwa typy nakryć głowy: kaski oraz toczki. Który wariant zapewni Ci lepszą ochronę? Czym różni się kask na konia od toczka? Sprawdź nasze rady!

Toczek zamiast kasku? Niekoniecznie!

Eleganckie, obite miękkim materiałem toczki bez wątpienia dodają jeźdźcowi atrakcyjności i profesjonalizmu. Jednak warto mieć świadomość, że ochrona, jaką zapewniają tego typu produkty, pozostawia wiele do życzenia. Toczki produkowane są zazwyczaj ze stosunkowo cienkiej warstwy włókna szklanego, które pod wpływem mocnego uderzenia pęka.  Ponadto, regulacja toczków jest mocno ograniczona, co utrudnia ich idealne dopasowanie do obwodu głowy użytkownika.

Kask na konia: solidna ochrona

Specjaliści zaznaczają, że znaczne lepiej niż ozdobny toczek sprawdza się kask na konia. Nowoczesne modele dostępne w specjalistycznych sklepach łączą w sobie niewielką wagę z wysoką odpornością na uszkodzenia. Kaski na konia zaprojektowane są w taki sposób, że pod wpływem mocnego, gwałtownego uderzenia przejmują całą siłę wstrząsu, ochraniając w ten sposób czaszkę. Poliwęglanowa skorupa wyłożona jest gąbką, która amortyzuje wstrząsy, wchłania pot oraz zwiększa stabilność kasku. Jego ważnym elementem  jest niewielki daszek zabezpieczający nos przed złamaniem.

Kaski zaprojektowane z myślą o osobach jeżdżących konno dostępne są w wielu rozmiarach, od S do L. Dodatkowo każdy model wyposażony jest w pokrętła regulacyjne i kilkustopniowe zapięcie pozwalające idealnie dopasować nakrycie do obwodu i kształtu głowy użytkownika.