Jeszcze do niedawna wyjazdy zagraniczne kojarzyły się nam z wyjazdami na okres wakacyjny, najczęściej związane były z pracą przy zbiorach. Dzisiaj do Niemiec czy Francji wyjeżdża coraz większa ilość specjalistów – szukają oni nie tylko nowych miejsc pracy, ale i zawodowych wyzwań czy możliwości podnoszenia kwalifikacji. 

Dlaczego wyjeżdżamy do pracy za granicą?

Wśród najczęściej padających odpowiedzi pojawiają się zarobki – nie ma wątpliwości, że stawki za pracę na konkretnych stanowiskach mogą być kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Warto oczywiście mieć na uwadze, że wyższe zarobki zderzają się często również z wyższymi kosztami życia za granicą. Wśród osób planujących podjąć pracę poza granicami Polski często mówi się o możliwościach rozwoju – zagraniczni pracodawcy, szczególnie duże korporacje, dają możliwość uczestnictwa w kursach czy szkoleniach. Rozwój pozwala na podnoszenie kwalifikacji zawodowych – to inwestycja nie tylko dla samego pracownika, ale również dla pracodawcy. Dodatkowo praca poza granicami kraju daje możliwość zapoznania innych ludzi, często z bardzo odległych zakątków globu – to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i znalezienia przyjaciół na całe życie. 

O czym pamiętać wyjeżdżając za granicę do pracy?

Pierwszym istotnym zagadnieniem są podatki – wiele osób pyta, jak rozliczyć podatek z Niemiec czy z innego kraju europejskiego? Wypełnienie formularza podatkowego z roku na rok staje się coraz prostsze, a dodatkowo pomagają nam w tym liczne aplikacje czy też programy komputerowe. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy nasze rozliczenie podatkowe jest prawidłowe warto udać się do biura rachunkowego, w którym pracownicy specjalizują się w rozliczeniach podatku zza granicy. Emigrując za granicę pamiętajmy również o założeniu konta w lokalnym banku – wiele nam to ułatwi!