Fotoradary to urządzenia, których zadaniem jest pomiar prędkości pojazdów na danym odcinku. Fotoradary ustawiane są przede wszystkim na drogach krajowych, gdzie ruch jest większy i gdzie dochodzi do największej ilości kolizji i wypadków. W jaki sposób mandat z fotoradaru trafia w nasze ręce? W jaki sposób mandat taki jest wystawiany?

Mandat z fotoradaru – jak działają te urządzenia?

Fotoradary mogą robić zdjęcia pojazdów zarówno z przodu, jak i od tyłu – wszystko zależy od tego, w jaki sposób urządzenie jest ustawione względem drogi. Jeśli zdjęcia robione są z przodu, istnieje znacznie wyższa szansa na egzekwowanie mandatów, gdyż takie zdjęcie pozwala na celniejszą identyfikację kierowcy. Jakie dane zawiera mandat z fotoradaru? Przede wszystkim jest to miejsce, data i godzina wykonania fotografii, ale przede wszystkim samochód i jego tablice rejestracyjne, widoczna jest twarz kierowcy. Najważniejszą informacją na mandacie jest prędkość z jaką poruszał się samochód oraz informacja o ograniczeniu w danym terenie. Na podstawie tej ostatniej wyliczana jest wysokość mandatu. Przepisy mówią, ze mandat z fotoradaru powinien być dostarczony do właściciela pojazdu w czasie nie dłuższym niż 180 dni. W praktyce czas ten to kilka tygodni. Warto pamiętać, że wraz z mandatem i koniecznością zapłaty kary, otrzymujemy również punkty karne.

Czy mandat z fotoradaru można podważyć?

Okazuje się, ze istnieją sytuacje, w których możemy odmówić zapłacenia mandatu. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zdjęcie jest niewyraźne, nie ma możliwości rozpoznania kierowcy. Możliwe jest również podważenie mandatu, kiedy na zdjęciu znajduje się więcej niż jeden samochód – nie ma wtedy pewności, który z nich faktycznie przekroczył prędkość. Jeśli mandat dotarł do nas po upływie przepisowych 180 dni, jest to także powód dla którego możemy odmówić jego zapłaty.