Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Dlatego chętnie wybierają ją panowie w pełni pewni swojej decyzji. Czasem jednak może dopaść ich wątpliwość co do bezpieczeństwa tego zabiegu. Jedną z bardziej powszechnych jest lęk o rozwój złośliwego nowotworu. Dowiedz się, czy wazektomia zwiększa ryzyko raka prostaty!
Na czym polega wazektomia?
Wazektomia polega na przecięciu lub zablokowaniu obu nasieniowodów, dzięki czemu trwale zapobiega zapłodnieniu. Procedura taka uniemożliwia bowiem transport plemników z najądrzy do nasienia. Można podzielić ją na 2 najważniejsze typy:
- Total Vasectomy – polega na przecięciu moszny,
- wazektomia bez skalpela WBS – wykonywana jest pomocy specjalnego narzędzia rozwarstwiającego skórę.
W obu tych procedurach najważniejszym elementem jest usunięcie fragmentu nasieniowodu. W następnym kroku najczęściej następuje podwiązanie jego końców za pomocą szwów, klipsów bądź podwiązek. Całość najczęściej trwa od 20 do 30 minut. Nie jest wymagane pozostanie w klinice. Również sama rekonwalescencja najczęściej nie jest szczególnie uciążliwa i najczęściej trwa jedynie kilka dni.
Czy wazektomia zawsze jest skuteczna?
Należy pamiętać, że chociaż wazektomia jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji dla mężczyzn, w niektórych przypadkach zabieg ten może się nie powieść. Ogólnym zaleceniem w pierwszych tygodniach po wazektomii jest jednoczesne stosowanie innej metody antykoncepcji. Ważne jest również zbadanie nasienia na obecność plemników po ok. 8 tygodniach od podwiązania nasieniowodów. Jeśli badanie wykaże, że wazektomia się nie powiodła, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.
Wazektomia a rak prostaty
Wielu panów ma trudności z podjęciem decyzji o przeprowadzeniu wazektomii ze względu na obawy o swoje zdrowie. Dość częstym lękiem jest ten o wywoływanie przez ten zabieg nowotworów jąder czy prostaty. W rzeczywistości jednak nie istnieje żaden związek między wazektomią a rakiem. Procedura ta nie wywołuje również innych schorzeń, o które niekiedy bywa podejrzewana, jak np. choroby układu krążenia czy zaburzenia pracy układu immunologicznego. W rzeczywistości zabieg ten jest bardzo bezpieczny, niekiedy tylko wywołuje pewne skutki uboczne, które zazwyczaj ustępują po maksymalnie kilku dniach. Do najczęstszych powikłań pozabiegowych należą:
- ból i obrzęk w obrębie moszny,
- obecność krwi w nasieniu,
- siniaki lub krwiak na mosznie.
Jeśli dolegliwości te będą się nasilać, staną zbyt intensywne lub nie ustąpią po wskazanym przez specjalistę okresie, konieczna będzie konsultacja lekarska.
Czy istnieją przeciwwskazania do wazektomii?
Wazektomia to bezpieczny zabieg, jednak w niektórych przypadkach jej przeprowadzenie nie jest wskazane. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- duży wodniak jąder,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- żylaki powrózka nasiennego,
- zbyt młody wiek.
Należy przy tym pamiętać, że chociaż istnieją metody odwracania efektów wazektomii, zabieg taki nie zawsze się udaje. Możliwe jest zatem, że próby przywracania płodności w przypadku zmiany zdania przez pacjenta nie powiodą się. Ryzyko takie rośnie z czasem, jak minął od podwiązania nasieniowodów. Dlatego też tak ważne jest, aby bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję i nie podejmować jej pod wpływem emocji. Dotyczy to szczególnie mężczyzn bardzo młodych. Należy dokładnie rozważyć wszelkie plusy i minusy.
Czy wazektomia to odwracalny zabieg?
W założeniu wazektomia, np. w Novoderm w Łodzi służyć ma trwałemu hamowaniu płodności. Jeśli jednak pacjent po pewnym czasie zdecyduje się na odwrócenie tego procesu, często jest to możliwe. Zabieg taki nosi nazwę rewazektomii i polega na ponownym połączeniu dwóch części nasieniowodów. Należy mieć jednak świadomość, że procedura taka nie zawsze kończy się sukcesem. Poza indywidualnymi cechami pacjenta znaczenie ma również czas, jaki upłynął od wykonania pierwszej procedury. Szacuje się, że po 3 latach rewazektomia skuteczna będzie w aż 90%, ale już po ok. 15 latach wynik ten wynosi zaledwie 70%.